2016. február 22-én a világhírű zeneszerző, Kurtág György 90. születésnapjának tiszteletére rendeznek hangversenyt az Operaházban. A koncertet, melynek két szólistája Hiromi Kikuchi és Ken Hakii, az amerikai dirigens, Lawrence Foster vezényli.
A több mint másfél évszázados múltra visszatekintő Budapesti Filharmóniai Társaság Magyarország legrégebben működő zenekara, amely a 2015/2016-os évadban tíz hangversenyt ad az Operaházban nemzetközi hírű karmesterek és szólisták közreműködésével. Február 22-i előadásukon a világklasszisok közt is előkelő helyen jegyzett Kurtág György 90. születésnapja alkalmából programjuk fókuszában a szerző …concertante… op. 42 című műve áll. A darab két hangszeres szólistája, Hiromi Kikuchi hegedűművész és Ken Hakii brácsaművész közös nyilatkozatában kiemelte: „Boldogok vagyunk, hogy Kurtág György 90. születésnapját Budapesten, a Magyar Állami Operaházban, a világ egyik legszebb operaházában ünnepelhetjük a legrégebbi és legkiválóbb magyar zenekarral. Kurtágot játszani, a …concertantét… előadni nagyon különleges számunkra.”
Kurtág …concertante… című művét február 22-én Lawrence Foster vezényli. A dirigens 18 évesen lett a San Francisco Ballet karmestere, majd a Los Angeles-i Filharmonikusoknál Zubin Mehta asszisztense lett. 2013 óta a Marseille-i Opera és a Marseille-i Filharmonikus Zenekar zenei igazgatója. Az együttessel 2014 nyarán turnézott a Kissinger Sommer rendezvénysorozatán és Kínában is, vendégkarmesterként azonban az egész világot bejárta, a legnevesebb zenekarok koncertjeit dirigálva. A Gulbenkian Orchestra tiszteletbeli karmestere, miután tíz éven át művészeti vezetőként és első karmesterként dolgozott a zenekarnál. Lawrence Foster korábban zenei igazgatóként dolgozott az Barcelonai Szimfonikus Zenekar, a Monte-Carlói Filharmonikus Zenekar, a Jeruzsálemi Szimfonikusok, a Houston Szimfonikusok és a Lausanne-i Kamarazenekar élén. A Kurtág90 című operaházi esten vezényletével felhangzik még Enescu II. román rapszódiája és Dvořák IX. szimfóniája (Az új világból).
A zeneszerző 90. születésnapja alkalmából az Opera Magazinban megjelent cikk, Várkonyi Benedek Kurtági univerzum c. írása a mellékelt dokumentumban olvasható.